Pereteraapia

„Perekond on see, kus elu algab ja armastus kunagi ei lõpe.“

Pereterapeut toetamas vanemaid ja last pereteraapias

Pereteraapia eesmärk on luua turvaline ja toetav keskkond, kus kõik pereliikmed saavad avatult suhelda ja oma muredest rääkida. Pereterapeut aitab mõista pere suhete dünaamikat, tuvastada probleemide allikaid ning leida viise nende ületamiseks.

Pereteraapia võib aidata tegeleda ja selgust luua erinevate raskuste korral, näiteks käitumisraskused, konfliktid, lahutus, lein, paarisuhte probleemid, sõltuvused või elumuutused. Pereterapeut aitab perel leida ressursse ja lahendusi, mis aitavad raskustega paremini toime tulla ja muuta peresuhteid kvaliteetsemaks.

Mis on pereteraapia?

Pereteraapia on psühhoteraapia meetod, mis vaatleb perekonda süsteemselt ning keskendub pere suhetele, et aidata nähtavale tuua korduvaid mustreid, lahendada konflikte, parandada suhteid ja toetada soovitud teraapiaeesmärkide ja muutuste elluviimisel. Pereteraapia põhineb arusaamal, et peresüsteem mõjutab üksikute pereliikmete käitumist, emotsioone ja heaolu ning seega on vajalik kaasata teraapiaprotsessi terve pere.

Pereteraapia aitab igas vanuses peresid

Kuidas saab pereteraapia aidata?

Pereteraapia võib aidata inimesi mitmel viisil, toetades perekonda tervikuna ja ka pereliikmeid individuaalselt. Oluline on mõista pere soove ja vajadusi ning vastavalt sellele seada ka teraapiaeesmärke. Selles protsessis on tähtis aus ja avatud koostöö nii pereterapeudiga kui ka pereliikmete vahel. 

Pereteraapiast võib abi olla:

 

  • Suhtlemisoskuste parandamisel 

Pereteraapia aitab leida leida pereliikmetel sobivamaid suhtlusviise, mis võimaldavad selgemalt ja avatumalt üksteisega rääkida ning teineteist kuulata. See võib vähendada konflikte ja arusaamatusi ning luua peresüsteemis tervemaid suhteid.

  • Probleemide lahendamisel 

Pereteraapia aitab perel ühiselt läbi töötada tekkinud probleeme ja raskusi. Pereterapeudi abil saab nähtavale tuua, millest probleemid on alguse saanud, ning leida tõhusamaid lahendusi. See võib hõlmata konfliktide lahendamist, käitumise muutmist või uute toimetulekustrateegiate õppimist.

  • Perekonna sidemete, ühenduse ja läheduse tugevdamisel 

Pereteraapia aitab tugevdada perekonna ühtsustunnet ning mõista üksteise kogemusi, tundeid ja vajadusi, julgustab neid toetama ning üksteist austama. See võib aidata luua usaldust ja emotsionaalset lähedust pereliikmete vahel.

  • Individuaalse arengu toetamisel 

Pereteraapia ei hõlma ainult perekonna dünaamika parandamist, vaid toetab ka iga pereliikme individuaalset arengut. Pereterapeut aitab pereliikmetel mõista oma vajadusi ja tugevusi ning julgustab seadma ja saavutama isiklikke eesmärke.

  • Muutustega toimetulekul

Pereteraapia saab aidata perel toime tulla elumuutustega, nagu lahutus, lein, perelisa saamine või pereliikme haigestumine. Pereterapeut pakub toetust, juhendamist ja praktilisi teadmisi, mis aitavad perel muutustega elutervelt toime tulla. Vahel võib aidata muutustega toime tulla ka leinanõustamine.

  • Vaimse tervise ja heaolu parandamisel 

Pereteraapia võib aidata parandada pereliikmete üldist vaimset tervist ja heaolu, pakkudes emotsionaalset tuge, leevendades stressi, ärevust ja depressiooni sümptomeid ning toetades pereliikmeid nende individuaalsetes vaimse tervise raskustes.

Korduma kippuvad küsimused

Pereteraapia keskendub eelkõige vestlusele, kus kõigil pereliikmetel on võimalus avameelselt oma mõtteid ja tundeid jagada ning neid kuuldavaks teha. Pereterapeut kasutab erinevaid meetodeid, et aidata perel liikuda oma eesmärkide suunas. Kohtumiste sagedus sõltub iga pere olukorrast ning võib varieeruda nädalaste või paari kuu tagant toimuvate seanssidega. Pereteraapiasse on teretulnud kõik peres elavad või probleemiga seotud inimesed. Mõnikord võib teraapia alguses osaleda vaid üks või paar pereliiget. Ka see võib aidata juba olukorda parandada, kuna ühe pereliikme käitumise muutus võib mõjutada teiste käitumist samuti. Tavapäraselt kestab pereseanss 60–90 minutit.

Kuigi kõik pereliikmed pole alati kohustatud osalema pereteraapias, on soovitatav, et nad siiski osaleksid, eriti kui probleemid puudutavad kogu perekonda. Mõnikord võib alustada teraapiat vaid ühe või paari pereliikmega, kuid teiste osalemine võib olla hiljem oluline, et terviklikumalt mõista ja lahendada probleeme ning muuta suhtlusdünaamikat. Pereterapeut aitab määrata, milline lähenemine oleks antud olukorras kõige sobivam.

Kui kaua pereteraapia kestab? 

Pereteraapia kestus võib varieeruda olenevalt probleemi olemusest, perekonna dünaamikast ja individuaalsetest vajadustest. Mõned probleemid võivad laheneda mõne kohtumisega, samas kui teiste jaoks võib vaja minna pikemat ajavahemikku. Teraapia kestus võib sõltuvalt olukorrast kesta mõnest kuust kuni aastani või isegi kauem. Pereterapeut aitab hinnata olukorda ning koostada individuaalse plaani, mis perekonna vajadustega kõige paremini sobib.

Pereteraapiaks valmistumine võib aidata saavutada tõhusamaid tulemusi. Siin on mõned sammud, kuidas seda teha:

  • Räägi teiste pereliikmetega avameelselt sellest, miks soovid pereteraapiasse minna, ning arutage, mida igaüks sellelt ootab.
  • Mõtle läbi, milliseid eesmärke soovid teraapiaga saavutada. Kas soovid paremat suhtlust, lahendada konflikte või midagi muud?
  • Ole valmis kuulama teiste seisukohti ning ole avatud uutele mõtetele ja lähenemisviisidele.
  • Mõtle enda rollile peresuhetes ja võimalikele käitumismustritele, mis võivad mõjutada perekonna dünaamikat.
  • Pane kirja küsimused või mured, mida soovid terapeudiga arutada. See aitab seansside ajal keskenduda olulistele teemadele. 
  • Ole valmis terapeudile avameelselt rääkima probleemidest, tunnetest ja olukordadest, et nad saaksid paremini mõista perekonna olukorda. 
  • Ole teadlik, et teraapia ei pruugi kohe kõike lahendada. Muutused võivad võtta aega. 
  • Veendu, et kõik pereliikmed suudavad leida aega teraapiaseansside jaoks ning vali sobiv koht, kus tunnete end rääkides mugavalt.
  • Teraapia edukus sõltub aktiivsest osalemisest. Ole valmis jagama mõtteid, kuulama teisi ja proovima uusi lähenemisviise.

Kokkuvõttes on oluline meeles pidada, et pereteraapia on koostööprotsess, kus kõigil pereliikmetel on oma osa nii probleemide lahendamisel kui ka suhete parandamisel.

Scroll to Top