Kogemusnõustamine
„Kogemused on nagu meie elutee kaaslased, kes juhivad meid õppetundide kaudu tarkuse ja enesearengu (kasvamise) poole.“ Maya Angelou
Kogemusnõustamise puhul tasub tähele panna, et kuigi meie kogemused võivad olla sarnased, on iga inimene siiski koos oma unikaalsete kogemustega ainulaadne. Oluline osa kogemusnõustamisest on aidata inimesel avastada oma tugevusi, ressursse ja võimalusi, mis võivad toeks olla raskustega toimetulekul. Kogemusnõustamisel võib jõuda oma kogemuse sügavama mõistmiseni, suurendada enesekindlust ja eneseteadlikkust ning luua oma ellu uusi võimalusi ja perspektiive. Kogemusnõustaja eripäraks on see, et ta on oma elus läbi elanud sarnase kogemuse. Olles läbitöötanud ja taastunud oma valusatest kogemustes, saab ta kuulata, mõista ja toetada teisi abivajajaid.
Mis on kogemusnõustamine?
Kogemusnõustamine on nõustamisprotsess, mille käigus on tähtsal kohal inimeste sarnane kogemus. Kogemusnõustamine põhineb ideel, et inimesed on oma elu parimad eksperdid ning suudavad leida oma probleemidele lahendusi, kuid vajavad enda vaimse tervise ja heaolu toetamiseks abi nõustajalt, kellel on nendega sarnane kogemus.
Kogemusnõustamine loob turvalise ja toetava keskkonna, kus inimene saab avameelselt jagada oma kogemusi, emotsioone ja mõtteid. Kogemusnõustaja, kes on vastava väljaõppe läbinud professionaal, aitab uurida ja mõista inimese isiklikke kogemusi ning toetab neid nende enda võimekuste ja ressursside leidmisel ja kasutamisel.
Kogemusnõustaja pakub empaatilist kuulamist, mõistmist ja toetust, ilma et ta püüaks inimest suunata või konkreetset nõu anda. Selle asemel julgustab kogemusnõustaja inimest ise oma kogemuste ja teadmiste põhjal lahendusi leidma.
Kogemusnõustamine võib aidata:
- vaimse tervise küsimustes
- sõltuvustega seotud probleemides
- trauma tagajärgedega toimetulekul
- suhete probleemides
- eneseotsingutel ja isikliku arengu toetamisel
- raskete leinakogemuste puhul, näiteks suitsiidisurma lein
- läbipõlemise ja töökaotuse kogemisel
- pakkuda sarnaste kogemuste vahetamisel emotsionaalset tuge
Kogemusnõustamisest – Kogemusnõustajate Koda (kogemuskoda.ee)
Korduma kippuvad küsimused
Kogemusnõustamine võib hõlmata nõustaja isikliku kogemuse jagamist, kuid see pole alati vajalik. Mõnikord võib kogemusnõustaja jagada oma isiklikke kogemusi selleks, et soodustada teineteise mõistmist ning välja tuua, et sarnane kogemus aitab paremini suhestuda kliendiga. See võib aidata klientidel tunda end rohkem mõistetu ja toetatuna.
Kogemusnõustamine on rohkem suunatud toetavale kuulamisele ja koosmõtlemisele, mitte otseste vastuste või lahenduste pakkumisele.
Kogemusnõustamise mõte on selles, et nõustajal on sinuga sarnane kogemus, mis aitab tal olla sinu suhtes empaatilisem. Seega, et leida endale sobiv kogemusnõustaja:
- Selgita oma vajadusi, miks soovid nõustamist ja millised on su eesmärgid.
- Tutvu nõustaja väljaõppe ja kogemustega.
- Küsi soovitusi, kes on sama nõustajaga koostööd teinud.
- Vali nõustaja, kellega suhtlemine tundub loomulik ja toetav.
- Küsi nõustajalt küsimusi, et olla teadlik tema lähenemisest ja tingimustest.
- Vali nõustaja, kelle juures tunned end mugavalt ja mõistetuna.
Kogemusnõustamine võib sobida ka lastele ja noortele. See aitab neil jagada oma tundeid ja mõtteid ning leida võimalusi enesearenguks. Kogemusnõustaja loob turvalise keskkonna, kus nad saavad avameelselt rääkida ning leida oma raskustele lahendusi.